Poradnik Serce i układ krwionośny

Hemoroidy – wstydliwy problem

HemorrhoidsGuzki krwawnicze (żylaki odbytu) zwane hemoroidami możemy określić mianem choroby cywilizacyjnej, ze względu na powszechność jej występowania. Dla chorych to wstydliwa dolegliwość, dlatego często leczą się na własną rękę. Jednak w przypadku zaawansowanej choroby może mieć to negatywny skutek, dlatego już przy pierwszych objawach najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

Nazwa hemoroidy pochodzi z greckiego słowa ,,hemoroides” czyli przepływ krwi. Zrozumienie tej choroby możliwe jest gdy poznamy anatomię końcowego odcinka przewodu pokarmowego jakim jest odbytnica. Hemoroidy określa się jako żylaki odbytu, jest to splot naczyń w błonie śluzowej znajdujący się wewnątrz kanału odbytu. Końcowe tętniczki przechodzą w żyły, które tworzą w górnej części kanału odbytu poduszeczki naczyniowe. Poduszeczki te otoczone są dwoma mięśniami okrężnymi tzw. zwieraczami odbytu, którego zadaniem ich jest utrzymanie jego szczelności. Dzięki nim możemy panować nad oddawaniem stolca czy gazów.

Mięśnie te są w ciągłym stanie napięcia co powoduje zastój krwi w hemoroidach, ich pęcznienie, ścisłe przyleganie do siebie i utrzymanie szczelności kanału odbytu. Mięśnie zwieracza odbytu podczas oddawania stolca rozluźniają się, wówczas następuje odpływ krwi zgromadzonej w hemoroidach. Gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi – która nie może swobodnie znaleźć ujścia, mówimy wówczas o stanie chorobowym. Następuje zaburzenie funkcjonowania układu wydalniczego. Początkowo pojawia się ból, w późniejszym etapie choroby krwawienie. Chorzy skarżą się również na uczucie niecałkowitego wypróżnienia, swędzenie oraz wypadanie żylaków.

Stopnie zaawansowania choroby (powyżej I stopnia przypadłość jest bardzo bolesna, nie tylko przy korzystaniu z toalety ale też przy pozostawaniu w pozycji siedzącej):

 • I – pojawiają się małe żylaki, obserwuje się ślady krwawienia,
 • II – wypadanie hemoroidów bez powrotu do ściany kanału. Większe guzki powodują ból i krwawienie. Podczas oddawania stolca wypadają i spontanicznie wsuwają się do środka,
 • III hemoroidy wysuwają się na zewnątrz, ale tkankę można z powrotem umieścić w kanale analnym,
 • IV – bezpowrotne wypadanie żylaków.

WC helpPrzyczyny powstawania żylaków odbytu nie są do końca znane. Choroba ta może dokuczać każdemu, najczęściej jednak występuje u osób po pięćdziesiątym roku życia, a także u tych których praca wymaga siedzącego trybu życia (np. kierowcy).

Niektóre przyczyny powstawania hemoroidów:

 • przewlekłe zaparcia, które zmuszają chorego do silnego parcia,
 • nieodpowiednia dieta, w której brak włóknika z warzyw i owoców,
 • mała ilość płynów,
 • długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
 • niezdrowy styl życia, mało ruchu i brak aktywności fizycznej,
 • ciąża i poród,
 • biegunki,
 • częste wymioty,
 • niewydolność serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • rak odbytnicy,
 • wrodzona słabość mięśni zwieracza odbytu,
 • przekrwienie żylne w przypadku istnienia guzków w miednicy,
 • zbyt długie „posiedzenia” sprzyjają wysuwaniu się guzków krwawniczych z odbytu.

Leczenie:

Przy łagodnych objawach choroby należy postępować zachowawczo, przestrzegać odpowiedniej diety, higieny oraz stosować łagodne leki w postaci: czopków, maści i pigułek. W cięższych przypadkach bezwzględnie należy udać się do lekarza, który wykona odpowiednie badanie i zaleci leczenie. Obecnie jest stosowanych wiele zabiegów, do których należy: fotokoagulacja, zamrażanie (krioterapia), ligatura metodą Barrona (zabieg polegający na założeniu ciasnej gumowej opaski na podstawę guzka hemoroidalnego co hamuje dopływ krwi i powoduje martwicę guzka) lub w ostateczności zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu niebezpiecznych guzów krwawniczych.. Hemoroidy w początkowych fazach są szybko i całkowicie wyleczalne.

PREPARATY NA HEMOROIDY dostępne w APTECE INTERNETOWEJ

AESCULAN MAŚĆ 30 G – wspomagająco w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich, jak: ból, pieczenie i świąd.

AVENOC CZOPKI X 10 SZT – wspomagająco w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich, jak: ból, pieczenie i świąd.

AVENOC MAŚC 30 G – wspomagająco w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich, jak: ból, pieczenie i świąd.

AZULAN 100 G PŁYN (PHYTOPHARM) – zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł oraz schorzeniach okolic odbytu i narządów płciowych, wewnętrznie w skurczach spastycznych żołądka i jelit oraz schorzeniach zapalnych przewodu pokarmowego.

AZULAN 50 G PŁYN (PHYTOPHARM) -zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł oraz schorzeniach okolic odbytu i narządów płciowych, wewnętrznie w skurczach spastycznych żołądka i jelit oraz schorzeniach zapalnych przewodu pokarmowego.

CZOPKI PROPOLISOWE X 10 SZT – wspomagająco w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich, jak: ból, pieczenie i świąd.

DIOSMINEX 500 MG X 30 TABL – przewlekła niewydolność krążenia żylnego kończyn dolnych: uczucia ciężkości nóg, bólu, nocnych kurczy, leczenie żylaków odbytnicy (hemoroidów).

HEMORECTAL CZOPKI X 10 SZT – żylaki odbytu (hemoroidy), stany zapalne błony śluzowej odbytnicy.

HEMOROL CZOPKI X 12 SZT – dolegliwości towarzyszące żylakom odbytu (dolegliwości bólowe, wywołane przez zastoje krwi w obrębie naczyń odbytu oraz krwawienia wywołane uszkodzeniem ścian naczyń żylnych), stany zapalne błony śluzowej odbytu oraz podrażnieniach i pęknięciach śluzówki odbytu.

HEMOVAL EXTRA KROPLE 50 ML – łagodzenie dolegliwości związanych z hemoroidami. Wspomaganie trawienia w jelicie gruby.

HEPARINUM 30 000 j.m KREM 20 G – zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, stany zapalne żylaków, zapalenie skóry związane z zakrzepowym zapaleniem żył, stłuczenia i wylewy krwawe, zapalenie zakrzepowe guzków krwawniczych (hemoroidów).

OTREX 600 MG X 15 TABL – zmniejszenie objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych: uczucie ciężkości nóg, bóle, odleżyny z powodu niedokrwienia, leczenie objawowe w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

PHLEBODIA 600 MG X 30 TABL – zmniejszenie objawów niewydolności krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych (żylaki kończyn dolnych), uczucia ciężkości nóg, bólów, dolegliwości spowodowanych zespołem niespokojnych nóg zmuszających do zmiany pozycji ciała, krótkotrwałe leczenie objawowe żylaków odbytu w okresie zaostrzeń dolegliwości.

POSTERISAN CZOPKI X 10 SZT – żylaki odbytu zewnętrzne i wewnętrzne, wyprysk okołoodbytniczy, świąd odbytu, szczeliny i pęknięcia okołoodbytnicze.

POSTERISAN MAŚĆ 25 G – żylaki odbytu zewnętrzne i wewnętrzne, wyprysk okołoodbytniczy, świąd odbytu, szczeliny i pęknięcia okołoodbytnicze.

PROCTO GLYVENOL CZOPKI X 10 SZT – leczenie zewnętrznych i wewnętrznych żylaków odbytu

PROCTO GLYVENOL KREM 30 G – zewnętrzne i wewnętrzne żylaki odbytu.

PROCTO HEMOLAN KREM 20 G – zewnętrzne i wewnętrzne żylaki odbytu.

PROCTO HEMOLAN PROTECT CZOPKI X 10 SZT – wewnętrzne żylaki odbytu.

PROCTO-HEMOLAN CONTROL X 20 TABL – leczenie objawowe w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu (hemoridy)

PROKTIS M MAŚĆ 30 G – jako środek wspomagający proces regeneracji błony śluzowej kanału odbytu i odbytnicy; po zabiegach i operacjach chirurgicznych, w chorobie hemoroidalnej przy wewnętrznych i zewnętrznych hemoroidach, w stanach zapalnych odbytu i odbytnicy, w zapaleniach krypt, pęknięciach i szczelinach odbytu, przetokach okołoodbytniczych.

PROKTIS M X 10 CZOPKÓW – w szczelinach i pęknięciach odbytu, w chorobie hemoroidalnej, w stanach zapalnych odbytu i odbytnicy, po radio- i chemioterapii, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego oraz samotnych wrzodach odbytnicy, w przetokach okołoodbytniczych, w urazach odbytu i odbytnicy.

RUSKOREX CZOPKI X 10 SZT – w objawach bólu i świądu w okolicy odbytu, w stanach zapalnych błony śluzowej odbytnicy, w zapaleniu zakrzepowym guzków krwawniczych, do łagodzenia świądu odbytu występującego z innych przyczyn. W leczeniu uzupełniającym po operacjach chirurgicznych przetok około odbytniczych i guzków krwawniczych.

TROXERUTIN 200 MG X 64 KAPS – leczenie objawowe zaburzeń krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w kończynach dolnych z objawami ciężkości i bólu nóg, kurczów nocnych, żylaków oraz wspomagająco w przypadku nasilenia objawów guzków krwawniczych odbytu (hemoroidów).

VENOTREX 200 MG X 64 KAPS – w leczeniu objawowym w przypadku niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, ból, kurcze nocne, żylaki) oraz w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

VENOTREX 300 MG X 50 KAPS – w leczeniu objawowym w przypadku niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, ból, kurcze nocne, żylaki) oraz w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

1 Comment

Leave a Reply