Choroby skóry i jej uszkodzenia o różnym pochodzeniu Poradnik

Jak pozbyć się łupieżu?

Woman washing hairBardzo ważną zasadą zdrowej skóry głowy jest szybkie reagowanie na wszelkie zmiany jakie dostrzegamy na naszej głowie. Gdy widzimy że skóra nadmiernie łuszczy się, możemy mieć problem z łupieżem. Bezpośrednią przyczyną łupieżu jest prawdopodobnie działalność grzyba o nazwie Malassezia furfur. Dlatego też większość preparatów przeciwłupieżowych będzie zawierać w swoim składzie środek grzybobójczy. Wyróżnia się dwie odmiany łupieżu skóry owłosionej głowy:

Łupież suchy (łupież zwykły) – jest to najczęstsza odmiana łupieżu skóry owłosionej głowy. Naskórek złuszcza się w postaci drobnych płatków, bez towarzyszących zmian zapalnych, nie uszkadza włosów. Przy tej odmianie łupieżu nie ma większych dolegliwości, niekiedy może wystąpić świąd. Krótkotrwała poprawa następuje po umyciu głowy, szybko jednak złuszczanie nawraca. Łuski naskórka odpadają pod wpływem czesania włosów, szczególnie są widoczne na ciemnych ubraniach. Łupież zwykły może przechodzić w łupież tłusty.

Łupież tłusty – występuje rzedziej niż łupież zwykły. Jest schorzeniem o przewlekłym, zmiennym i nawrotowym przebiegu. Objawy są podobne jak w przypadku odmiany suchej, ale złuszczające się kawałki naskórka są większe, niekiedy żółtawe i tłuste przylegające do podłoża, z towarzyszącymi zmianami zapalnymi i świądem.

Sposób leczenia łupieżu różni się w zależności od jego odmiany. Ważne jest by nie bagatelizować nawet pierwszych oznak wystąpienia problemu. Najlepiej udać się do apteki, tam uzyskamy konkretną pomoc. W szamponach przeciwłupieżowych obecny jest środek grzybobójczy. Poza tym w składzie często pojawiają się substancje zmniejszające szybkość złuszczania się naskórka oraz świąd. Stosowanie środków przeciwłupieżowych zależy od substancji w nich zawartych, dlatego zawsze należy zapoznać się z ulotką, dołączoną do opakowania.

Najczęstszymi preparatami przeciwłupieżowymi są szampony. Jak je stosować?

  • Zanim umyjesz głowę dokładnie rozczesz włosy, dzięki tej czynności zanieczyszczenia i obumarłe komórki skóry dadzą się łatwiej wypłukać.
  • Używaj szamponu przeciwłupieżowego odpowiedniego do rodzaju skóry głowy i łupieżu.
  • W trakcie mycia delikatnie masuj skórę głowy.
  • Pamiętaj o dokładnym spłukaniu włosów.
  • Najlepiej unikaj suszenia włosów suszarką, jeśli musisz to ustaw nawiew na zimne powietrze i skróć czas suszenia do minimum.
  • Używaj produktów sprawdzonych i wysokiej jakości.

Szampony przeciwłupieżowe dostępne w APTECE

  • NODE DS+ – SZAMPON PRZECIW NAWROTOM ŁUPIEŻU 125 ML (Dzięki innowacyjnej formule Node DS+ zwalcza objawy łupieżu i zapobiega jego nawrotom. Opatentowany kompleks DSACTIV gwarantuje podwójne działanie przeciwko przyczynom łupieżu. Ogranicza namnażanie się drożdżaków odpowiedzialnych za tworzenie się łupieżu oraz zmniejsza ilość wydzielanego łoju. Czynniki złuszczające ułatwiają usuwanie łupieżu. Składniki łagodzące ograniczają swędzenie skóry głowy).
  • NODE K EMULSION – EMULSJA PRZECIWŁUPIEŻOWA 100 ML (Stymuluje eliminację suchych, łuszczących się płatów skóry głowy i zapobiega ich powtórnemu pojawianiu się dzięki połączonemu działaniu kwasu glikolowego i salicylowego oraz silnych substancji keratolitycznych i keratoregulujących).
  • NODE K SHAMPOOING – SZAMPON PRZECIWŁUPIEŻOWY 150 ML (Stymuluje eliminację suchych, łuszczących się płatów skóry głowy i zapobiega ich powtórnemu pojawianiu się dzięki połączonemu działaniu kwasu salicylowego i hydrolatu kadzidłowca- silnych substancji keratolitycznych i keratoregulujących).

No Comments Found

Leave a Reply