Poradnik Układ nerwowy

Migrena

...in sich gehenMigrenowe bóle głowy są silnym rwącym bólem głowy, który trwa nieustannie przez kilka godzin lub dni. Wyróżnia się dwie jej postaci: klasyczną i zwykłą. Klasyczną migrenę zwiastuje ostrzegającą aura lub objawy prodromalne (poprzedzające), tj. zawroty głowy, zmiana zachowania, utrata łaknienia i zaburzenia wzroku w postaci błysków światła albo ciemnych plamek. Objawy te nie występują w zwykłej migrenie, która rozwija się nagle, gdy naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Zwiększony przepływ krwi powoduje wówczas rwący ból głowy. W obu postaciach ból rozpoczyna się w okolicy skroniowej i szybko obejmuje jedną polowe głowy. Nieraz rozszerza się na obie polowy lub atakuje naprzemiennie jedną lub drugą. Często towarzyszą mu utrata łaknienia, nudności i wymioty oraz zwiększoną wrażliwość na światło. Migrena może występować w każdym wieku, ale najczęściej zdarza się miedzy 25-55 rokiem życia. Kobiety cierpią na nie 3 razy częściej niż mężczyźni, a w 60% przypadków na ból głowy uskarżają się tez inni członkowie rodziny. Migrenę powoduje zmniejszone stężenie podobnej do hormonu substancji ustrojowej – serotoniny, nie wiadomo jednak dokładnie w jaki sposób. U różnych osób dolegliwość tę wyzwalają różne czynniki takie jak: zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym u kobiet, pogoda, ostre światło, stres, zapachy, alkohol, czekolada i niektóre inne pokarmy.
Migrena występuje u 12–28% ludzi w pewnym okresie ich życia. Zapadalność roczna wynosi 6–15% u dorosłych mężczyzn i 14–35% u dorosłych kobiet[6]. Około 4–5% dzieci poniżej 12 lat ma migreny, z małą różnicą pomiędzy dziewczynkami i chłopcami. Po okresie, który występuje jeszcze we wczesnym życiu dorosłym. W średnim wieku migrena występuje u około 25% kobiet na rok i mniej niż u 10% mężczyzn.Po menopauzie ataki wśród kobiet gwałtownie się zmniejszają, po siedemdziesiątym roku życia około 5% populacji mężczyzn i kobiet cierpi na migreny.

LECZENIE:
W migrenie stosuje się 3 rodzaje lęków: leki profilaktyczne są przyjmowane codziennie dla zapobieżenie dolegliwości. Należą do nich: małe dawki beta-adrenolitykow, najczęściej propranololu, antagonistów wapnia, jak werapamil czy diltiazen. Leki przerywające napad. Należy zażywać po wystąpieniu pierwszych objawów ostrzegających by nie dopuścić do nasilenia bólu głowy. Należą do nich: sumatryptan, nowy lek stosowany w zastrzykach działający wybiorczo na receptory w mózgu oraz leki stosowane od dawna, jak Coffecorn zawierające również kofeinę. Niektórym osobom pomaga także naproksen, niesteroidowy lek przeciwzapalny. Leki powodujące ustąpienie objawów. Stosuje się w silnych długotrwałych bolach głowy zwykle w postaci zastrzyków należy do nich m.in. sumatryptan, dihydroergotamina. Wiele osób próbuje różnych połączeń lęków.

1 Comment

Leave a Reply