Astma oskrzelowa inaczej dychawica

astma

Astma oskrzelowa jest chorobą zapalną charakteryzującą się zwężeniem dróg oddechowych, które powoduje łagodne lub znaczne utrudnienie przepływu powietrza. Skurcz oskrzeli wywołany jest działaniem różnorodnych czynników, które u osoby zdrowej nie wyzwalają takiej reakcji. Dolegliwości są różne kaszel, świszczący oddech, duszności, które występują rzadko lub w postaci napadów.  Astma jest chorobą rozpowszechnioną na całym świecie, uznana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się że w Polsce cierpi na nią około 2 miliony dorosłych i 1,5 miliona dzieci. Astma bardzo często występuje w krajach o wysokim stopniu zanieczyszczenia atmosfery czyli tam gdzie dobrze rozwinięty jest przemysł. Nie potwierdzono bezpośredniego związku pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a astmą, jednak podczas trwania smogu liczba astmatyków w szpitalach wzrasta. Wśród czynników odpowiedzialnych za rozwój astmy są czynniki środowiskowe i osobnicze:

ŚRODOWISKOWE:

  • czynniki alergiczne (pyłki roślin, pleśnie, roztocza, poduszki z pierza, alergeny zwierząt domowych, szczególnie kota),
  • zakażenie wirusowe i bakteryjne (alergicy mają skłonność do nawracających infekcji układu oddechowego),
  • dym tytoniowy (palenie tytoni przez matkę w okresie ciąży zwiększa ryzyko astmy u dziecka),
  • dieta (dzieci karmione piersią rzadziej chorują na astmę),
  • zanieczyszczenie powietrza

OSOBNICZE:

  • predyspozycje genetyczne (dzieci z rodzin, w których już wcześniej się pojawiła częściej chorują. Gdy mama jest alergiczką lub ma astmę, ryzyko, że malec zachoruje wynosi 30 procent; jeśli oboje rodziców ryzyko znacznie wzrasta)
  • płeć (u dzieci poniżej 10 roku życia częściej zdarza się u chłopców, w okresie dojrzewania u mężczyzn i kobiet jednakowo, w wieku dorosłym natomiast częściej u kobiet)

Napady astmy pojawiają się przy: kontakcie z alergenem, zakażeniu dróg oddechowych, dużym wysiłku, oddychaniu mroźnym powietrzem, śmiechu, dużych emocjach.