Co to jest przeziębienie?

przeziebienie

Złe samopoczucie, katar, kaszel, ból gardła, głowy, podwyższona temperatura to podstawowe objawy przeziębienia. Zakażenie górnych dróg oddechowych czyli wirusowe zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i krtani wywoływane jest przez ponad 200 różnych wirusów.

Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych. Przebywając w zamkniętych pomieszczeniach, w których często zapomina się o wietrzeniu dochodzi do szybkiego szerzenia się infekcji zwłaszcza w tym okresie. Ponieważ wirusy przeziębienia przenoszone są drogą kropelkową a także przez kontakt brudnych rąk ze śluzówkami górnych dróg oddechowych wystarczy przebywanie w towarzystwie osoby chorej czy uścisk jej dłoni. W przedszkolu, szkole kontakt między uczniami jest bardzo bliski, stąd choroby szerzące się drogą kropelkową mogą przenosić się szczególnie łatwo. Na rękach i  twarzy wirusy mogą być aktywne przez kilka godzin, dlatego pamiętajmy o częstym myciu rąk i higienie osobistej.

Nasz organizm podczas zakażenia uruchamia mechanizmy obronne i są to właśnie odczuwalne przez nas objawy. Błona śluzowa górnych dróg oddechowych jest wyłożona śluzówką , kiedy zostaje zaatakowana przez wirusy dochodzi do reakcji obronnej w postaci obrzęku, nadmiernej produkcji śluzu z którym usuwane są wirusy. Kaszel, kichanie są mechanizmami obronnymi organizmu.

Przebieg choroby:

  • faza naczyniowa – trwa od 3 do 5 dni, wirusy wnikają do organizmu, który uruchamia mechanizmy obronne. Objawy: uczucie zatkania nosa, rozszerzenie naczyń i wyciek z nosa, gorączka, ból głowy,
  • faza komórkowa – zmiana charakteru kaszlu i wydzieliny z nosa, trudności w odksztuszaniu, ogólne osłabienie, niechęć, brak siły.
  • faza trzecia – to zakażenie bakteryjne, zmiana wydzieliny z nosa na zieloną o nieprzyjemnym zapachu a także gorączka. Konieczne jest podanie antybiotyku. Niewyleczenie choroby może skutkować zapaleniem ucha środkowego oraz zatok.