Czym jest tanoreksja?

African American woman sunbathingKażdy słyszał o uzależnieniu od alkoholu, tytoniu, czy narkotyków, ale nie każdy łączy opalanie z nałogiem, stąd nieznajomość terminu tanoreksja. To poniekąd zrozumiałe, ponieważ tanoreksja definiowana jest jako choroba cywilizacyjna XXI wieku, a więc jest stosunkowo nowa.

Tanoreksję zalicza się do uzależnień psychicznych. To zaburzenie osobowości, wynikające z kultu swojego ciała, koniecznie opalonego. Osoba cierpiąca na tanoreksję ma zaburzony sposób postrzegania samego siebie, mocną opaleniznę nieustannie interpretuje jako niewystarczającą, bladą. Dlatego opala się coraz częściej i dłużej. Latem korzysta w nadmiarze z kąpieli słonecznych, zimą z solarium.

Kto stanowi najliczniejszą grupę osób uzależnionych od opalania? To zdecydowanie młode kobiety, choć odsetek tanorektyków zwiększa się stopniowo także wśród mężczyzn. W ich przypadku tanoreksja często łączy się z uzależnieniem od siłowni, zażywaniem środków dopingujących.

Co skłania ludzi do przesadnego opalania? Z pewnością popularyzowany od wielu lat ideał urody, który nakazuje łączyć atrakcyjność z mocną opalenizną. Ponadto przyczyną może być niskie poczucie wartości, silna potrzeba akceptacji, potwierdzenia swojej atrakcyjności. Brak pewności siebie łączy się z zaburzonym obrazem własnego ciała.

Kto zapoczątkował modę na złocisto opaloną skórę? Na początku XX wieku wprowadziła ją słynna ikona mody – Gabrielle Bonheur Chanel, zwana przez przyjaciół Coco. Jej opalenizna zapoczątkowała nie tylko fale krytyki, skandalu, kąśliwe komentarze, ale i szaleństwo na punkcie opalania, które dziś dla niektórych kończy się dramatycznie.

Jakie są konsekwencje tanoreksji? W najlepszym wypadku kończy się wysuszoną i pomarszczoną skóra. W najgorszym nadmierne opalanie doprowadzić może do powstania plam i przebarwień, które w późniejszym stadium rozwijają się w złośliwego czerniaka.

Jak leczyć tanoreksję? Jedyne skuteczne leczenie to psychoterapia. Ważne jest oczywiście wsparcie i pomoc bliskich.