Menopauza – obalamy mity!

Menopauza, czyli ostatnia miesiączka, po której przez okres co najmniej roku nie pojawiło się ponowne krwawienie wcześniej lub później dotknie każdej kobiety. Wokół tej naturalnej fazy życia, skutku zmian toczących się w organizmie kobiety przez wiele lat, narosło wiele mitów. Pora najwyższa przynajmniej z kilkoma się rozprawić.

Klimakterium i menopauza oznaczają to samo

Menopauza jak już wcześniej wspomniano jest to ostatnia menstruacja kobiety, po której przez okres 12 miesięcy nie wystąpiła ona ponownie i nie ma żadnych przyczyn patologicznych takiego stanu rzeczy. Słowem klimakterium określa się czas rozpoczynający się w chwili powolnego wygaszania funkcji jajników, mogący rozpocząć na około 5 – 7 lat przed wystąpieniem menopauzy i trwający również po menopauzie, aż do zupełnego wygaszenia niektórych procesów, charakterystycznych dla kobiety w wieku rozrodczym. A więc menopauzę można uznać za szczytowy moment klimakterium, które jest wieloletnim procesem.

Menopauza dotyczy tylko kobiet po 50 roku życia

Mimo że średni wiek wystąpienia ostatniej miesiączki wynosi 51 lat, to dotyka ona również niewielki odsetek kobiet w wieku około 30 lat, a nawet młodszych a u 10% kobiet występuje między 40 a 50 rokiem życia.

HTZ jedyną drogą leczenia dla wszystkich kobiet

Hormonalna Terapia Zastępcza nie jest jedynym sposobem łagodzenia okresu klimakterium. Terapii hormonalnej nie można stosować u każdej kobiety, a wskazań do jej stosowania tak naprawdę jej niewiele. Wskazania to np. przedwczesna menopauza lub bardzo nasilone objawy przekwitania. Z uwagi na działania niepożądane można ją bezpiecznie stosować do 5 lat. Możliwe działania niepożądane to między innymi powikłania zakrzepowo-zatorowe oraz rak gruczołu sutkowego. Istnieją jednak metody łagodzenia objawów klimakterium, które nie niosą ze sobą takiego ryzyka, więc osoby, dla których nie ma wskazań do terapii hormonalnej, powinny wypróbować innych środków. Najpopularniejsze są środki zawierające fitoestrogeny, czyli naturalne estrogeny pochodzenia roślinnego, które pozwalają na łagodzenie takich objawów jak np. uderzenia gorąca czy suchość pochwy. Inne polecane środki to np. witamina B zmniejszająca uczucie zmęczenia i wahania nastroju, witamina E łagodząca napady gorąca, wapń i witamina D w profilaktyce osteoporozy i osteopenii.

ARTRESAN OPTIMA X 90 KAPS.
ARTRESAN OPTIMA X 90 KAPS.
TOKOVIT E 200 X 60 KAPSUŁEK
TOKOVIT E 200 X 60 KAPSUŁEK
CALCIUM OSTEO D3+ X 60 TABLETKI
CALCIUM OSTEO D3+ X 60 TABLETKI

Późne macierzyństwo opóźnia menopauzę

Niestety, późne macierzyństwo nie ma wpływu na opóźnienie wystąpienia klimakterium oraz menopauzy. Są jednak czynniki mogące prognozować w przybliżeniu czy okres ten w naszym życiu nastąpi wcześniej, czy później. Wiek, w którym wystąpi menopauza, jest zazwyczaj zbliżony u matki i córki a wpływ na to oprócz czynników genetycznych, mogą mieć również takie czynniki jak podobny styl życia pod względem np. aktywności fizycznej, odżywiania czy stosowania używek.

Jak widać, istnieje bardzo wiele mitów na temat menopauzy. Ponieważ jest to temat bardzo ważny, warto, aby każda kobieta posiadała na ten temat rzetelną, prawdziwą wiedzę bez przekłamań. Nie wolno zapominać nigdy o tym, że klimakterium oraz menopauza nie są chorobą, a jedynie naturalnym etapem życia kobiety, a dokuczliwe objawy pojawiające się w tym okresie można łagodzić.

Źródło: Menopauza, leki na menopauzę, http://www.drogeria-panax.pl/