Mokry czy suchy – jak rozpoznać kaszel u dziecka?

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej i w momencie zagrożenia infekcją lub już w jej trakcie, chciałaby móc jak najszybciej zareagować, by choroba bardziej się nie rozprzestrzeniła. Jednak problem pojawia się w momencie kiedy nie potrafimy jasno zdiagnozować kaszlu. Przy leczeniu bardzo ważny jest fakt czy jest on suchy czy mokry. Syrop na kaszel ma określone działanie w obu przypadkach, dlatego warto zdobyć wiedzę diagnozującą tę dolegliwość, gdyż jest ona bardzo pomocna właśnie w doborze odpowiedniego leku, który wpłynie na jak najszybsze pozbycie się infekcji.

Czym jest kaszel?

Jest to gwałtowne pozbycie się powietrza z naszego organizmu w celu pozbycia się razem z nim dokuczliwych nam drobnoustrojów. Najczęściej towarzyszy nam w trakcie przeziębienia, ale też poważniejszych schorzeń takich jak zapalenie oskrzeli, krtani czy płuc, ale też wielu innych. Niezależnie od danej dolegliwości, ważna jest umiejętność rozróżnienia czy kaszel jest suchy czy mokry. Przy dłużej utrzymującej się infekcji konieczna jest wizyta u lekarza. Symptomem zmuszającym nas do wizyty u lekarza, może okazać się kaszel z krwią oraz wymioty i duszności występujące razem z nim.

Kaszel suchy

Kaszel u dzieci jest dla jego rodziców czymś bardzo niepokojącym i za każdym razem równie uważnie wsłuchują się w jego organizm, tak by jak najszybciej zdiagnozować jego istotę. Kaszel suchy jest nazywany również nieproduktywnym i charakteryzuje się głównie tym, że nie pozwala na odkrztuszenie zalegającej wydzieliny. Pojawia się w początkujących infekcjach i zwykle szybko zdiagnozowany, łatwo odpuszcza, co jest ogromnym plusem, gdyż potrafi być naprawdę męczący nie tylko za dnia, ale również w nocy. Aby pozbyć się jak najszybciej tej dolegliwości, trzeba zastosować odpowiednie leki dla dzieci oraz dbać o to, by powietrze w pomieszczeniu nie było zbyt suche.

HERBAPECT SYROP 150 G
HERBAPECT SYROP 150 G

Kaszel mokry

Ta odmiana charakteryzuje się łatwością w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. Pojawia się po kilku dniach infekcji, kiedy to wydzielina spływa z zatok i nosa w kierunku dolnych dróg oddechowych. Najbardziej nasila się rano. Najlepszym sposobem na pozbycie się tej dolegliwości jest stosowanie preparatów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie, inhalacje oraz maści rozgrzewające na klatkę piersiową. Z reguły jest dużo łatwiejszy do rozpoznania, przez co szybciej zdiagnozowany, może być szybciej leczony.

MUCOSOLVAN MINI SYROP 100 ML
MUCOSOLVAN MINI SYROP 100 ML

Brak diagnozy

Bywa również tak, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie zdiagnozować czy kaszel u dzieci jest suchy czy mokry. Warto wtedy sięgnąć po preparat, który będzie odpowiednim w leczeniu obu tych dolegliwości. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale przede wszystkim skuteczne, gdyż w większości przypadków możemy cieszyć się szybko zażegnaną infekcją, co z pewnością ucieszy nie tylko dziecko, ale również rodziców, którzy również będą mogli odetchnąć z ulgą i znów w pełni cieszyć się zdrowiem swojej pociechy. Szybka reakcja na kaszel to więcej zdrowia, oddechu, ale również spokojnie przespanych nocy.

Źródło: Syropy na kaszel, https://www.apteka-zielona.pl/category/preparaty-bol-goraczka-przeziebienie-przeziebienie-przeciwkaszlowe-wykrztusne