W szponach raka

PapierosNa raka płuc umierają częściej mężczyźni niż kobiety. Jest to nowotwór, który najczęściej występuje na świecie, także w Polsce i w innych krajach rozwijających się. Z komórek nabłonkowych wywodzi się pierwotny nowotwór. W Polsce chorują osoby w wieku od 35 do 75 lat. Jednym z głównych powodów zachorowania na raka płuc je palenie tytoniu. Obecnie w Polsce rejestruje się około 20 000 rocznie zachorowań na raka. 80% z nich to mężczyźni. Na początku XX wieku choroba ta była niezwykle rzadka, teraz choruje na nią wiele osób.

Daje się zauważyć, że w Skandynawii, dzięki odpowiedniej profilaktyce i uświadamianiu społeczeństwa.

Bierne palenie tytoniu jest bardzo niekorzystne dla zdrowia. Jest ono również przyczyną powstawania raka płuc u wielu osób. Inną przyczyną zachorowań jest zanieczyszczenie środowiska i kontakt między innymi z azbestem, niklem, chromem, niklem. Należy t wspomnieć o uwarunkowaniach dziedzicznych.

Zwykle u osób chorych na rak płuc guz wykrywa się późno i wtedy jest już za późno na konsekwentne leczenie. Dość długo chory nie odczuwa niepokojących objawów i dlatego jest tak trudno tę chorobę zdiagnozować, a co za tym idzie – wyniki leczenia raka płuc są po prostu złe. Jeżeli ktoś ma skłonności do nawrotów infekcji górnych dróg oddechowych, kaszle, pluje krwią i odczuwa ból w okolicy klatki piersiowej, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza i wykonać zdjęcie rentgenowskie płuc.

Po przeprowadzeniu wywiadu i przebadaniu chorego oraz po obejrzeniu zdjęcia Rtg , lekarz pierwszego kontaktu kieruje zwykle do poradni chorób płuc lub bezpośrednio do poradni specjalizującej się w chorobach płuc.

W razie potrzeby wykonuje się wziernikowanie oskrzeli, tomografię komputerową górnej partii jamy brzusznej i klatki piersiowej. Biopsja aspiracyjna cienko igłowa jest wykonywana wówczas, gdy badanie bronchoskopowe nie przyniesie oczekiwanego skutku. BAC jest metodą, która polega na nakłuciu guza przez skórę przy użyciu długiej cienkiej igły. Pomocna jest tu bardzo tomografia komputerowa.