ZGAGA – ROZPOZNANIE I PORADY

HeartburnZgaga w języku medycznym nazywana jest żołądkowo – przełykową chorobą refluksową. Najczęstszą przyczyną zgagi jest nadkwaśność soków żołądkowych. Objawia się uczuciem pieczenia w żołądku oraz przełyku. U 7 % społeczeństwa pojawia się niemal codziennie. Źródłem schorzenia wydaje się wiotkość mięśni oddzielających przełyk od żołądka, które w normalnych warunkach są zaciśnięte i rozluźniają się tylko, by przepuścić koleją porcję pokarmu do żołądka.

Objawy :

Piekący ból pojawia się w klatce piersiowej i może promieniować do barków lub żuchwy. A niekiedy kwaśna treść pokarmowa wraca aż do gardła. Zgaga zazwyczaj występuje po przejedzeniu, spożyciu zbyt tłustych potraw, za ostro doprawionych lub nadmiernie bogatych w węglowodany.

Jak zapobiegać zgadze :

Osoby ze zgagą powinny unikać ostrych i tłustych potraw – to głównie one odpowiadają za nadmierne wydzielanie kwasu. Również powinniśmy zrezygnować ze spożycia poniższych produktów:

– kawa

– alkohol

– soków z owoców cytrusowych

– czekolada

– sok pomidorowy

– cebula

– napoje gazowane

Leczenie zgagi ( przykładowe leki bez recepty):

ANESTELOC MAX

Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, zarzucanie treści żołądkowej) u dorosłych.

BIOPRAZOL BIO10 MG X 14 KAPS

Wskazania: objawy cofania treści żołądkowej do przełyku , objawowe leczenie dolegliwości pieczenia w przełyku (zgaga).

CONTROLOC CONTROL 20 MG X 14 TABL DOJELITOWYCH, CONTROLOC CONTROL 20 MG X 7 TABL DOJELITOWYCH

Wskazania: Controloc Control zmniejsza ilość kwasu w żołądku. Controloc Control może usunąć dolegliwości związane z chorobą refluksową już po pierwszym dniu stosowania, nie jest jednak lekiem przeznaczonym do natychmiastowego usuwania objawów. W celu uzyskania pełnego ustąpienia objawów, konieczne może być przyjmowanie tabletek przez 2-3 kolejne dni

GEALCID X 24 TABL

Wskazania: Nadkwaśność soku żołądkowego, zgaga, refleks żołądkowo-przełykowy, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

ORTANOL MAX 20 MG X 7 KAPS.

Wskazania: objawy cofania treści żołądkowej do przełyku, objawowe leczenie dolegliwości pieczenia w przełyku (zgaga).

ALUGASTRIN 250 ML ZAWIESINA, ALUGASTRIN X 20 TABL

Wskazania: Nadkwaśność soku żołądkowego. Uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołane przez czynniki wrzodo-twórcze. Dolegliwości bólowe w nadkwasocie.

MAALOX   TABL., SASZ.

Wskazania: Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne śluzówki żołądka, nadkwaśność soku żołądkowego i związane z nią dolegliwości, takie jak: zgaga, wzdęcia, uczucie pełności, nudności, odbijanie się, niestrawność.

DOMOWE SPOSOBY NA ZGAGĘ :

-Bardzo pomocne w łagodzeniu zgagi, pieczenia w żołądku są kuracje ziołami np. kwiat lipy-(Jedną łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na kilka minut. Pić ciepły napar trzy razy dziennie, przed posiłkami).

– Leczenia siemieniem lnianym. Łyżeczkę nasion należy zagotować w pół szklance wody i odstawić na noc. Rano lekko podgrzać i wypić na czczo. Kurację stosować 7 dni, po czym powtórzyć po tygodniowej przerwie.

-Innym sposobem jest wypicie natychmiast po pojawieniu się pierwszych oznak zgagi szklanki ciepłej wody z dodatkiem 1 łyżki miodu i 1 łyżki octu jabłkowego.